Senaste
Resultatlistor
Sök resultat

Antal resultat: 41, Uppdaterad: den 20 juni 2018 05:58:25

Vasaloppet

Kortvasan, 2018-02-23, Mora

Skidåkning i klassisk stil från Oxberg till Mora
Källa: http://results.vasaloppet.se/2018/?pid=start

M50, 30 km, 478 deltagare
    1. Per-Olov Andersson             1966 VÄSTERÅS                   1:31:48  
  380. Stefan Börjesson               1965 Hermansby IF               3:27:08  
M55, 30 km, 446 deltagare
    1. Jonas Åhström                  1963 Råda IK                    1:38:34  
  144. Peter Blomgren                 1959 Hermansby IF               2:42:34  
Tjejvasan, 2018-02-24, Mora

Skidåkning i klassisk stil från Oxberg till Mora
Källa: http://results.vasaloppet.se/2018/?pid=start

K50, 30 km, 748 deltagare
    1. Anna Svärdström                1967 Sundbybergs IK             1:45:10  
   54. Helene Wendt                   1967 Johannebergs scoutkår      2:23:34  
   85. Liselotte Hammarström          1965 IK Stern                   2:32:59  
Öppet spår, 2018-02-25, Mora

Skidåkning i klassisk stil från Sälen till Mora.-17 vid starten och sen mellan -20 & brutala -27 på myrarna!!
Källa: http://results.vasaloppet.se/2018/?pid=start

K45, 90 km, 206 deltagare
    1. Maria Junkell                  1971 FK Herkules                6:32:05  
  109. Kathrin Ahlstedt               1970 GÖTEBORG                  10:19:56  
K55, 90 km, 103 deltagare
    1. Margareta Pehrs                1961 Gagnefs IF                 6:36:30  
   53. Sussan Sandberg                1962 IK Stern                  10:30:01  
M20, 90 km, 78 deltagare
    1. Magnus Lindén                  2001 Nyköpings OK               6:21:38  
    5. Olle Leibe Bergstedt           2001 OK Landehof                6:34:54  
M35, 90 km, 496 deltagare
    1. Damien Dugne                   1982 IFK Mora SK                5:53:12  
  175. Rickard Larsson                1979 GÖTEBORG                   8:15:48  
  218. Stuart Campbell                1981 IK Stern                   8:40:19  
M45, 90 km, 598 deltagare
    1. Jon Bugge                      1970 HELLERUP                   5:45:20  
  122. Darko Tilldal                  1973 PARTILLE                   7:46:54  
  342. Fritjof Ahlstedt               1970 GÖTEBORG                   9:31:33  
M60, 90 km, 282 deltagare
    1. Inge Nessiøy                   1957 JESSHEIM                   5:58:42  
  250. Ulf Eriksson                   1954 IK Stern                  11:40:10  
Öppet spår, 2018-02-26, Mora

Skidåkning i klassisk stil från Sälen till Mora.
Källa: http://results.vasaloppet.se/2018/?pid=start

K, 90 km, 275 deltagare
    1. Anna Persson                   1984 HÄGERSTEN                  6:03:48  
  109. Lina Brynjebo                  1987 GÖTEBORG                   9:38:40  
M, 90 km, 736 deltagare
    1. Fredrik Mattsson               1987 EKERÖ                      5:20:54  
  129. Philip Staberg                 1989 GÖTEBORG                   7:09:02  
M50, 90 km, 449 deltagare
    1. Espen Hansen                   1966 JESSHEIM                   5:17:05  
  125. Robert Eriksson                1968 MÖLNDAL                    7:47:33  
2018-03-04, Mora

Skidåkning i klassisk stil från Sälen till Mora. Snöfall gjorde det tungåkt.
Källa: http://results.vasaloppet.se/2018/?pid=start

M, 90 km, 3147 deltagare
    1. Andreas Nygaard                1990 Team Santander             4:24:37  
 1529. Andreas Johansson              1985 IK Stern                   7:45:21  
M40, 90 km, 1603 deltagare
                                                                               Not
    1. Jörgen Brink                   1974 JBrink Ski Team            4:24:41  
  267. Fredrik Persson                1978 IK Stern                   5:58:29  Info
M60, 90 km, 596 deltagare
    1. Aadne Bekken                   1958 MAURA                      5:07:00  
  238. Dan Sjölander                  1954 IK Stern                   7:52:56  
  585. Anders Bogelius                1956 IK Stern                  11:58:10  
M70, 90 km, 144 deltagare
    1. Leif Eklund                    1948 IFK Skövde Skidklubb       6:14:18  
   87. Gillis Olsson                  1945 KÄRNA                      9:31:09  
  110. Kjell Bäckström                1947 Göteborgs Skidklubb       10:23:46  
M35, 90 km
                                                                               Not
    1. Øystein Pettersen              1983 Team BN Bank               4:24:42  
  356. Martin Gustafsson              1982 FK Herkules                6:20:54  Info
K50, 90 km, 269 deltagare
    1. Anna Svärdström                1967 Sundbybergs IK             5:47:01  
  112. Helene Wendt                   1967 Johannebergs scoutkår      9:00:05