Senaste
Resultatlistor
Sök resultat

Antal resultat: 72, Uppdaterad: den 19 november 2019 20:21:26

Finalloppet

Tjärnrundan, 2014-11-01, Göteborg

Fint höstväder, med en hel del sol, samt värmerekord för November i Göteborg , med 14½ grader..
Källa: http://maloo.se/NeptronTimingSPA/#/finalloppet2014/

K, 10 km, 273 deltagare
    1. Lisa Öhberg                    1988 Hälle IF                     37:13  
    7. Eleonor Hjelm                  1980 Solvikingarna                42:59  
   10. Emma Wanberg                   1986 Solvikingarna                44:27  
   30. Johanna Berntsson              1992 Solvikingarna                49:26  
   71. Sara Rydberg                   1986 Solvikingarna                55:50  
  117. Sofía García Nespereira        1982 Solvikingarna                59:26  
  118. Mathilda Svennung              1993 Solvikingarna                59:29  
K35, 10 km, 180 deltagare
    1. Lena Nordlund                  1979 Fjällmaraton Sälen           44:46  
    5. Melina da Silva                1978 Solvikingarna                47:04  
K40, 10 km, 175 deltagare
    1. Lykke Barck                    1974 VÄSTRA FRÖLUNDA              41:44  
    7. Hanna Kihlberg                 1973 Solvikingarna                51:51  
    9. Ilona Freudenthaler            1971 GÖTEBORG                     52:12  
K50, 10 km, 96 deltagare
    1. Carina Dandebo                 1962 Trollhättans IF friidrott    44:35  
    3. Helén Freyschuss               1960 Solvikingarna                52:22  
K55, 10 km, 46 deltagare
    1. Pia Mattsson                   1957 AstraZeneca                  43:22  
    8. Marie-Louise Kärrbrink         1957 GÖTEBORG                   1:01:24  
   30. Ursula Schwarz                 1958 Solvikingarna              1:12:03  
M, 10 km, 700 deltagare
    1. Linus Hultegård                1990 Sävedalens AIK                        34:02  
   11. Daniel Sols                    1980 Solvikingarna                         39:57  
   13. Daniel Pintaric                1979 Gyllene snittet                       40:07  
   16. Marcus Lindh                   1985 Solvikingarna                         40:17  
   17. Peter Petersson                1976 GETRAG Ford Transmission Sweden AB    40:31  
   19. Mattias Davidsson              1979 Solvikingarna                         40:35  
   22. Roine Ek                       1981 SKF Friluftsklubb                     41:02  
   67. Sven Larsson                   1983 Solvikingarna                         44:24  
  226. Darko Tilldal                  1973 Gyllene snittet                       50:38  
  278. Greger Hjelm                   1974 Solvikingarna                         51:48  
M60, 10 km, 42 deltagare
    1. Rolf Säfström                  1952 Tibro AIK FIK                43:39  
    6. Boris Ståhl                    1953 Solvikingarna                50:19  
   21. Lars-Olof Månsson              1954 Tavelsjö trumpetare          58:48  
   40. Lars Henningsson               1952 IK Ymer Friidrott          1:23:30  
M65, 10 km, 44 deltagare
    1. Kjell Bäckström                1947 Solvikingarna                47:28  
   19. Frank Brodin                   1943 Solvikingarna              1:03:47  
2014-11-01, Göteborg

Källa: http://maloo.se/NeptronTimingSPA/#/finalloppet2014/

K, 19 km, 164 deltagare
    1. Nina Wolmesjö                  1986 Älgens vänner              1:27:12  
   46. Lotta Mattsson                 1971 Solvikingarna              1:41:40  
   59. Ingela Berrum                  1963 Solvikingarna              1:44:02  
   62. Christina Terner               1980 Solvikingarna              1:44:07  
   65. Hanna Kihlberg                 1973 Solvikingarna              1:44:28  
   86. Linda Svensson                 1979 Solvikingarna              1:47:30  
  119. Ann Ericson Kilander           1959 Solvikingarna              1:56:01  
  158. Teresia von Sicard             1967 Solvikingarna              2:14:43  
M, 19 km, 177 deltagare
    1. Yared Admasu                   1987 Hälle IF                   1:03:04  
    9. Joakim Röstlund                1981 Solvikingarna              1:13:53  
   26. Victor Eliasson                1989 Solvikingarna              1:22:54  
   38. Viktor Ahlqvist                1987 Solvikingarna              1:25:17  
   48. Simon Hellquist                1989 Solvikingarna              1:26:45  
   54. Robert Björk                   1981 Solvikingarna              1:27:07  
   62. Markus Lihnell                 1985 Solvikingarna              1:29:16  
M35, 19 km, 123 deltagare
    1. Daniel Frantzich               1979 VARBERG                    1:13:30  
   29. Dag Wedin                      1979 Solvikingarna              1:27:54  
   30. Ronnie Jönsson                 1975 Solvikingarna              1:28:06  
M40, 19 km, 157 deltagare
    1. David Molin                    1974 GÖTEBORG                   1:11:51  
    5. Jonas Carlsson                 1971 Solvikingarna              1:16:57  
    8. Thony Wissmar                  1971 HiQ Göteborg AB            1:19:12  
   11. Markus Wikström                1974 Solvikingarna              1:19:56  
   15. Patrik Johansson               1972 Solvikingarna              1:21:06  
   25. Carl Olsen                     1972 Solvikingarna              1:22:45  
   30. Klas Östbye                    1974 Solvikingarna              1:23:11  
   55. Jonas Johansson                1974                            1:29:19  
  142. Torbjörn Jacobsson             1971 Solvikingarna              1:51:25  
M45, 19 km, 108 deltagare
    1. Kalle Wrane                    1969 IK Ymer                    1:15:12  
    2. Martin Yttring                 1967 Solvikingarna              1:15:27  
   20. Björn Amfors                   1969 Solvikingarna              1:27:33  
  108. Bengt-Inge Larsson             1966 Solvikingarna              2:23:12  
M50, 19 km, 59 deltagare
    1. Tomas Bengtsson                1963 Stenungsunds friidrott     1:18:16  
    4. Lars Swanson                   1963 Solvikingarna              1:26:31  
    6. Joachim Persson                1964 Solvikingarna              1:26:45  
    7. David Cooper                   1961 Solvikingarna              1:27:09  
M55, 19 km, 48 deltagare
    1. Thor Wahlberg                  1958 Solvikingarna              1:24:04  
    3. Ulf Johansson                  1959 Solvikingarna              1:30:38  
   14. Kenneth Örtendahl              1959 GöteborgsOperan            1:38:47  
   35. Seppo Suomalainen              1955 Solvikingarna              1:57:50