Senaste
Resultatlistor
Sök resultat

Antal resultat: 44, Uppdaterad: den 9 augusti 2020 10:03:43

Vasaloppet

Vasaloppet 30, 2020-02-21, Mora

Skidåkning i klassisk stil från Oxberg till Mora. F.d. Kortvasan
Källa: https://results.vasaloppet.se/2020

K50, 30 km, 237 deltagare
    1. Christina Åsander              1968 NÄSVIKEN                   1:50:29  
  150. Malin Lemurell                 1970 Sjövalla FK                3:33:48  
P16, 30 km, 297 deltagare
    1. Axel Sandberg                  2004 OK Landehof                1:19:33  
  255. Isak Lemurell                  2005 Sjövalla FK                3:33:49  
M60, 30 km, 233 deltagare
    1. Tomas Nilsson                  1959 OK Gipen                   1:32:37  
   92. Peter Blomgren                 1959 Hermansby IF               2:29:18  
M75, 30 km, 69 deltagare
    1. Göran Söderlindh               1945 STOCKHOLM                  1:27:58  
    9. Gillis Olsson                  1945 Hermansby IF               2:23:24  
Öppet Spår, 2020-02-23, Mora

Skidåkning i klassisk stil från Sälen till Mora
Källa: https://results.vasaloppet.se/2020

K, 90 km, 608 deltagare
    1. Therése Eden                   1988 AXA Sports Club            5:21:36  
   11. My Forsberg                    1989 Triathlon Väst             6:08:26  
  322. Shari Abrahamsen               1992 Accenture IF               9:43:54  
  411. Hanna Rönnlund                 1992 GÖTEBORG                  10:34:54  
M35, 90 km, 379 deltagare
    1. Mathias Söderberg              1985 VÄSTERÅS                   4:11:06  
  113. Anders Dahlgren                1984 IK Stern                   6:43:39  
  149. Stuart Campbell                1981 IK Stern                   7:06:46  
M45, 90 km
    1. Fredrik Johansson              1973 VÄSTERÅS                   4:11:06  
   86. Darko Tilldal                  1973 Volvo IF                   6:05:08  
Öppet Spår, 2020-02-24, Mora

Skidåkning i klassisk stil mellan Sälen och Mora
Källa: http://www.vasaloppet.se

M50, 90 km, 336 deltagare
    1. Johan Gustafsson               1968 Norrköpings Skidklubb      4:21:18  
   63. Robert Eriksson                1968 IK Stern                   5:53:20  
  193. Andreas Lillskog               1967 GÖTEBORG                   7:18:58  
Vasaloppet 45, 2020-02-25, Mora

Skidåkning i klassisk stil mellan Evertsberg och Mora
Källa: https://results.vasaloppet.se/2020

M65, 43 km, 117 deltagare
                                                                               Not
    1. Walter Steiner                 1951 Falu IK Skidklubb          2:06:36  Info
   25. Boris Ståhl                    1953 IK Stern                   2:53:03  Info
Nattvasan 45, 2020-02-28, Mora

Skidåkning i par nattetid mellan Evertsberg ocnh Mora
Källa: https://results.vasaloppet.se/2020/

Duo, 43 km, 461 deltagande lag
                                                                               Not
    1. Henrik Sandén                  1982 Team Nospirit              1:58:27  Info
    1. Marcus Wiklund                 1982 Team Nospirit              1:58:27  Info
  408. Katja Leibe Bergstedt          1960 Solvikingarna              4:47:08  Info
  408. Linnea Larsson                 1994 Solvikingarna              4:47:08  Info
Stafettvasan sträcka 1, Start – Mångsbodarna, 2020-02-28, Mora

Källa: https://results.vasaloppet.se/2020/

Lag, 24 km, 1808 deltagande lag
    1. Karstein Johaug                1992 Team Right To Play         1:01:33  
  315. Torbjörn Gelotte               1976 Acorn Technology           1:27:53  
2020-03-01, Mora

Skidåkning i klassisk stil mellan Sälen och Mora. 2020 bjöd på motvind och nysnö.
Källa: https://results.vasaloppet.se/2020

K, 90 km, 678 deltagare
    1. Lina Korsgren                  1988 Åre Längdskidklubb         4:41:03  
  493. Elin Bergström                 1991 AXA Sports Club           11:16:09  
K50, 90 km, 232 deltagare
    1. Magdalena Forsberg             1967 Bergeforsens SK            5:56:10  
  133. Susanna Jacobson               1968 IK Stern                  10:30:24  
M20, 90 km, 113 deltagare
                                                                               Not
    1. Herman Paus                    2000 NORGE                      4:42:17  
   17. Olle Leibe Bergstedt           2001 Skene SoIS                 6:31:04  Info
   51. Petter Leibe Bergstedt         2001 Skene SoIS                 8:48:26  
M, 90 km, 2812 deltagare
    1. Stian Hoelgaard                1991 Team Koteng                4:25:16  
 1140. Adam Johansson                 1991 AXA Sports Club            7:57:03  
 1313. Philip Staberg                 1989 AXA Sports Club            8:27:07  
M40, 90 km, 1289 deltagare
    1. Dan Moberg                     1977 IFK Skövde Skidklubb       4:34:43  
 1104. Mattias Persson                1976 Göteborgs Skidklubb       10:44:25  
M50, 90 km, 1401 deltagare
    1. Audun Bakk                     1970 GIMSE                      4:56:34  
  308. Lennart Bengtsson              1969 Falkenbergs OK             7:11:43  
M65, 90 km, 249 deltagare
    1. Øyvind Wennersberg             1955 NORGE                      5:06:27  
   86. Dan Sjölander                  1954 IK Stern                   8:19:01