Löpträning för nybörjare

Välkommen till öppna träningspass för dig som är ny som löpare eller som vill veta mer om löpningens grunder. Eller för dig som varit borta ett tag från löpning och vill börja träna igen. Start torsdagen den 6:e februari.

Vi träffas sex torsdagar, springer tillsammans och går igenom vad du behöver känna till för att komma igång med din löpning. Vi blandar praktik och teori. Du kommer att få träna på löpteknik, att springa intervaller, springa distans och träna styrka för löpare. Målet är att du ska klara av att springa Vårtävlingen 8 km den 14 mars 2020, om du vill. Passen leds av cerifierade löptränare från Solvikingarna. Deltagande i löpträning och teori är kostnadsfritt och det krävs ingen anmälan.

Vi ses följande torsdagar mellan kl 18:00-19:00 vid Solvikingarnas klubbstuga i Skatås: 6 februari, 13 februari, 20 februari, 27 februari, 5 mars och 12 mars. I stugan finns möjlighet att byta om, duscha, basta och fika efter passet.

Varmt välkomna!


Kategori: Artikel Inlagd 2019-12-29 15:06 av Lisa Persson Uppdaterad 2020-03-14

Filtrera bland nyheterna

Kategori:
Skribent:
Månad:
År:
Ord i texten:
Välj sida: